18 Eylül 2020

Bursa Boşanma Avukatı

Medeni Kanun içerisinde 4721 sayılı kanun kapsamında belirtilen unsurlar ile gerekli olan boşanma adımları Aile Mahkemesine gerekli olan davanın açılması ile tamamlanacaktır. Boşanma davasının sizin için maddi manevi çok daha az yıpratıcı bir hale gelmesi için alanında uzman olan hukukçular ile iş birliği yapmanız gerekiyor. Burak Can Yaz bu noktada alnının lider isimlerindendir. Taraflarının haklarının korunması ve hak ihlallerinin önüne geçilmesi için gerekli olan tüm hukuki başvurular avukatınız tarafından tamamlanacaktır.


Boşanma Süreci Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bursa boşanma avukatı aracılığı ile gerekli başvuruların yapılması sonrasında aile birliğinin sonlandırılması için dava açılacaktır. Bu sürece dair dikkate alınması gereken hususlar;

 • Boşanma sürecinde çekişmeli ya da anlaşmalı adım atma gibi bir hakkınız bulunmaktadır.
 • Anlaşmalı davalarda tarafların hem ayrılık hem de evliliğin bitmesinden kaynaklanan diğer konu başlıklarında orta yol bulmaları gerekir.
 • Nafaka, tazminat ya da çocuğun velayeti bunlardan sadece bazılarıdır. Bu konularda orta yolun bulunması ve bir boşanma metninin hazırlanması ile anlaşmalı boşanma tamamlanabilir.
 • Tarafların anlaşmalı bir biçimde boşanabilmeleri için evliliklerinin en az 1 sene boyunca devam etmesi gerekiyor. Evliliği biri seneden daha az sürmüş olan kişilerin anlaşmalı boşanma hakkı yoktur.
 • Tarafların anlaşmalı boşlanırken muhakkak davada hazır bulunmaları gerekir. Bu davaya sizi temsilen avukatınızın katılması söz konusu olmayacaktır. Taraflardan herhangi birinin davaya katılım sağlamaması durumunda davanın sonuçlandırılması fırsatını da kaybetmiş olursunuz.
 • Her iki tarafın da davada hazır bulunmasının istenmesinin sebebi ise kesinlikle kişilerin anlaşmalı boşanmaya kendi istekleri ile onay verdiklerini teyit etmektir. Ancak bu teyit ile beraber kişilerin boşanma prosedürlerine onya verilir.
 • Hakimin bu aşamada boşanma prosedürleri ve hazırlanan metne itiraz etme hakkı da vardır. Taraflardan birinin haklarının ihlal edildiği fark edilen durumlarsa hakim tarafından bazı maddelerin değiştirilmesi de istenebilir.
  Siz de en kısa sürede konusunda yetkinliğini kanıtlamış olan isimler ile dava açma adımını tamamlayabilirsiniz. Dava açma süreci içerisinde tüm evrak derlemeleri ve başvurular vekaletinizi verdiğinizi avukatınız tarafından tamamlanır.


Boşanma Sonrası Takıların Taksim Edilmesi


Boşanma süreci içerisinde en büyük sorunların başında takılar gelmektedir. Kişilerin düğün sırasında takılan takıların kadının hakkı olduğunu bilmesi gerekiyor. Bu takıların kadınlara verilen hediye olarak kabul edildiği ve kadının hakkı olduğu, bir bölüşme meydana geleceği zaman kadının haklarının savunulacağı da eklenmelidir. Son senelerde kadın takısı şeklinde olmayan altınların eşler arasında eşit olarak paylaşılabileceği doğrultusunda da alınan kararlar vardır. Bu konuda hakimin yetki alanında içtihatlar ve daha önceki dava sonuçları da göz önünde bulundurularak süreç tamamlanır.


Nafaka Davası Nedir, Nasıl Açılır?


Bursa boşanma avukatı aracılığı ile nafaka davası açma hakkınız da bulunuyor. Hem eşin hem de çocukların evlilik birliğinin bozulmasından sonra mağdur olmaması için nafaka olmazsa olmaz seçeneklerdendir. Bu alanda süresinin ne kadar olacağı ya da kaç TL değerinde olacağı kişilerin evliliklerin eve maddi durumlarına göre değişim göstermektedir. Kişilerin talep edebilecekleri nafaka türlerinden bazıları;

 • Yardım
 • Tedbir
 • Yoksulluk
 • İştirak


Nafaka ücretinin ödenmemesi durumunda kişilerin bu adım için icra davası açma hakkı vardır. Fakat genel manada disiplin ya zorlama hapsi gibi bir karar verilmediği fark ediliyor. Eğer varsa ödeme yapması gereken tarafın mal varlığına el koyulur. Bu tür durumların yanşamaması için hem tarafların ihtiyacın karşılayacak hem de ödeme sorunu yaratmayacak işlevsel bir miktarın belirlenmesine büyük önem verilmektedir.


Çocuğun Velayeti Hakkında Bilinmesi Gerekenler


Çekişmeli boşanma davalarında çocukların velayetinin kimde olacağı da büyük bir önem arz etmektedir. Çocuğun velayetinin eğer yaş çok küçük ise tereddüt etmeden anneye verildiği görülüyor. Bu alanda çocuğun yaşayacağı ortamın maddi manevi gelişimsel sürece uygun olup olmadığının da incelenmesi gerekmektedir. Gerekli olan kontroller düzenli aralıklar ile yapılarak süreç daha geniş bir hale getiriliyor. Bu sorunsuz denetlemeler ile çocukların menfaati tesis edilmeye çalışılır.


Tazminat Davası Açma Hakkı Var Mı?


Bursa boşanma avukatı ile tazminat davası açma adımlarını da tamamlayabilirisiniz. Kişilerin evliliği sonlandırırken biri tazminat davası açması için az kusurlu ya da kusursuz olan tarafta bulunması gerekiyor. Bir diğer deyiş ile eşlerden birinin hem aldatma fiilini işlemesi hem de karşı taraftan tazminat talep etmesi mümkün olmayacaktır. Ayrıca tazminat bir tarafın ödüllendirilmesi diğer tarafın cezalandırılması da değildir. Hatta bunun tam aksine evlilik birliğinin parçalanmasından meydana gelen zararların en az seviyeye indirilmesi için uygun alt yapı şekillendirilmiştir. Tazminat davası açılırken ödenecek olan tutar hem sizin uğramış olduğunuz maddi manevi zarara hem de kişinin ödeme kapasitesine göre değişim göstermektedir.


Özeli Hayatın Gizliliğinin İhlaline Dikkat!


Bursa boşanma avukatı sizin davaya hangi tip delillere sunmanız gerektiği ile alakalı gerekli olan bilgileri anlık bir biçimde sunacaktır. Siz de özel hayatın gizliliğini tehlikeye atmadan ve suçlu konumuna düşmeden hukuki yollardan delil toplama adımlarını tamamlayabilirisiniz. Delil toplama süreci içerisinde gizli dinleme ya da görüntü kaydı gibi hususlar sizin haklılığınızı kanıtlamaz bunun tam tersine karşı tarafın haklarının ihlal edilmesi sebebi ile sizi suçlu çıkarır.


Alanında Uzman Avukatlar ile Boşanma Süreci Daha Kolay!


Burak Can Yaz boşanma davaları konusunda ne derece yetkin bir duruş sergilediğini kariyeri ile bir kere daha ispatlamıştır. Davanın açılma sürecinden başlayarak kişilerin haklarının korunması, nafaka ve tazminat başvuruların yapılmasına kadar tüm başvurular avukatınız tarafından gerçekleştirilecektir. Vekaletinizi vererek dava akışının büyük bir bölümüne katılmadan, boşanma adımının tamamlanmasını sağlayabilirsiniz. Avukatınız davanın hangi aşamada olduğu ile alakalı size gerekli olan bilgileri anında sunacaktır.