info@burakcanyaz.av.tr
+90 538 246 10 24
ONLINE ÖDEME

Ceza Avukatı

Anasayfa / Blog / Ceza Avukatı

Ceza Avukatı

 

Türkiye'de her ne kadar avukatlıkların ilgili yönetmeliğe göre bir dalı olmasa da insanlar arasında yaygınlaşan bir söylem bulunur. Ceza avukatı da bunlar arasında yer alanlardan birisidir. Bir başka deyişle avukatlık vazifesi yürüten profesyoneller belirli bir alana bağlı olmazlar.

 

Ceza Avukatı Nedir?

 

Temel olarak bir ceza avukatı belirli mahkemelerde sanık olarak yargılanan kişilerin savunmasını yapan profesyoneller olur. Daha basit bir dil ile anlatacak olursak herhangi bir konuda suçlu görülen kişilerin savunmasını ceza avukatları yapar. Gerekli olan bütün delilleri toplayıp sanığın aslında suçsuz olduğunu ispatlamak için çalışmalar yürütür.

 

Ceza Avukatı Hangi Davalara Bakar?

 

Bir ceza avukatı mahkemede sanık olarak yargılanan herkesin davalarına bakar. Burada dava ayrımı olmaksızın suçlu sıfatıyla mahkemede yer alan kişilerin aslında suçsuz olduğunu ispatlamak için gerekli olan çalışmaları yürütür. Bunun için ihtiyaç duyulan bütün delilleri kendisi veya uzmanlar yardımı ile edinerek sanığın suçsuz olduğunu ispatlamak için kanıt niteliği taşıyan bütün delilleri mahkemeye sunar. Konuyu daha iyi anlayabilmek için ceza avukatı nın ilgilendiği dava çeşitlerinden biri kısmı aşağıda görebilirsiniz.

 

  • Adam öldürme
  • Nitelikli dolandırıcılık
  • Yağma
  • Zimmet
  • İhaleye fesat karıştırma
  • Bilişim suçları
  • Parada sahtecilik

 

Ceza Avukatı Nasıl Savunma Yapar?

 

Yukarıda yer alan davalardan herhangi birisiyle yargılanıyorsanız size yardımcı olacak en iyi kişi bir ceza avukatı olur. Ceza avukatları öncelikli olarak mahkemede etkili bir savunma yapabilmek için ihtiyaç duyulan bütün delilleri toparlar. Bunun için sanık olarak yargılanan kişi ile görüşmeye başlayıp olayı bütün incelikleri ile öğrenir. Böylelikle herhangi bir sürpriz ile karşılaşmayıp sahip olduğu tecrübe sayesinde davanın nasıl sonuçlanacağını tahmin edebilir. Tabii etkili bir savunma için ceza avukatının sanık ile yapacağı görüşme ilgili olayın bütün detaylarını içermelidir. Bu sayede hiçbir açık kalmayıp mahkemede sonradan sürpriz ile karşılaşılmaz. Buradan da anlayacağınız üzere sanığın ceza avukatına karşı oldukça dürüst olması gerekir. Delilleri toparlamak için ceza avukatının nitelikleri yeterli ise kimseden yardım almadan süreci tek başına yürütebilir. Ama yetersiz geldiği konular olursa örneğin bir işim gibi bu gibi durumlarda uzman bir kişiden yardım alır.

 

Beraat Almak İçin Ceza Avukatının Önemi

 

Günümüzde insanlar ne yazık ki avukat lık gibi güzel bir mesleğe yeteri kadar itibar göstermezler. Bu nedenle mahkemelerde savunma yapabilmek için hukuk sisteminin de izin verdiği gibi avukat bulundurmama yoluna giderler. Her ne kadar yasalarda avukat bulundurma yönünde bir zorunluluk olmasa da mahkemelerde iyi sonuç alabilmek için bir profesyonelin yardımı kaçınılmazdır. Ceza avukatları da herhangi bir suçtan yargılanan kişilerin eğer suçsuz ise mahkemede bunu ispatlamak için gerekli olan bütün delilleri toplayıp etkili bir savunma yaparlar. Eğer hukuk sistemine yeteri kadar hakimseniz ve tecrübeniz varsa bir avukata ihtiyacınız olmadan ceza davalarında avukata ihtiyaç duymazsınız. Ama daha etkili bir savunma yapmak istiyor ve hukuk sistemi ile ilgili yeteri kadar bilgiye sahip değilsiniz mutlaka bir avukat bulundurmanız tavsiye edilir.

 

Ceza Avukatları Mahkemede Zorunlu Mudur?

 

Yargı sisteminizde de açıkça belirtildiği üzere herhangi bir davada avukat bulundurma zorunluluğu yoktur. Diğer bir deyişle kendinizi mahkemede temsil etmek için avukata ihtiyacınız olmaz. Ama söz konusu olay sanık olarak yargılanma ve suçlu sıfatıyla mahkemede yer almak ise bir avukat temize çıkmanız için size yardımcı olur. Bursa Ceza Avukatı gerekli olan bütün delilleri sizin için toparlayıp mahkeme sizin adınıza etkili bir savunma yapar. Bu nedenle davalarda avukat bulundurma gibi bir zorunluluk olmasa da sizi temsil edecek bir profesyonelden yardım almak temize çıkmanıza yardımcı olur. 

Kurucumuz avukat Burak Can YAZ Erzincan Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur. Öğrenim süresi içinde Farabi Değişim Programı kapsamında iki eğitim dönemi Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakültesinde öğrenim görmüştür.

Mezun olduktan sonra başlatmış olduğu avukatlık stajını başarıyla tamamlayarak avukat olmaya hak kazanmış ve akabinde Çanakkale Boğaz Komutanlığı...
Bize Ulaşın