av.burakcanyaz@gmail.com
+90 538 246 10 24
ONLINE ÖDEME

Sigorta Avukatı

Anasayfa / Faaliyet Alanlarımız / Sigorta Avukatı

Sigorta Avukatı

 

İnsanların ileride karşılaşabilecekleri olumsuz durumlara karşı kendilerini korumak için tercih edebileceği en iyi yöntem sigorta olur. Yalnız ne yazık ki her alanda olduğu gibi sigorta konusunda da pek çok anlaşmazlık ve mağduriyet yaşanabilir. Böyle durumlarla da Sigorta Hukuku konusunda uzmanlaşmış olan bir Bursa sigorta avukatı ilgilenir.

 

Sigorta Avukatı Nedir?

 

En basit hali ile anlatacak olursak bir Bursa sigorta avukatı, Sigorta Hukuku dalında uzmanlaşmış olan profesyoneller olarak karşımıza çıkar. Özellikle sigorta şirketleriyle yaşadığınız sözleşme anlaşmazlıkları durumunda size yardımcı olan bu avukatlar her türlü uyuşmazlık durumunda sizi temsil eder. Aynı zamanda yaşamış olduğunuz maddi ve manevi zararların tespit edilmesinde önemli rol oynar. Bunun kanun hükmünde bir karşılığının olup olmadığını belirleyip eğer karşılığı varsa zararın tazmin edilmesini sağlar. Diğer yandan sigorta sözleşmesi düzenleme ve hazırlama konusunda da sizin yanınıza olur.

 

Sigorta Avukatı Hangi Davalara Bakar?

 

Bir Bursa sigorta avukatı, sigortanın var olduğu ve bundan kaynaklanan bütün davalar ile ilgilenir. Eğer söz konusu sigorta kapsamında herhangi bir zarar yaşandıysa bu zararın tazmin edilmesi için ilgili olan mahkemelere başvuruda bulunur. Ya da kısa yoldan sizin için ilgili sigorta firması ile görüşüp anlaşma yöntemini onlara sunar. Böylelikle mahkemelerde zaman kaybetmenizin önüne geçip en kısa süre içerisinde sonuç almanıza yardımcı olur. Konuyu daha iyi açıklayabilmek adına aşağıda yer alan sigorta davası örneklerini inceleyebilirsiniz.

 

  • Trafik kazası sigortası
  • Hayat sigortası
  • Yangın sigortası
  • Ferdi kaza sigortası
  • Can kaybı yaşanmasında doğan sigorta davaları

 

Sigorta Avukatı Mahkemelerde Sizi Nasıl Temsil Eder?

 

Bir Bursa sigorta avukatı mahkemede en iyi sonucu alabilmeniz için öncelikli olarak sizinle görüşme yapar. Yaşadığınız mağduriyetin nasıl kaynaklandığı ve neden olduğu konusunda detaylı bilgi aldıktan sonra ilgili sigorta sözleşmesini detaylı bir şekilde inceler. Daha sonrasında ise bu olayı sigorta kapsamına girip girmediği konusunda sizi bilgilendirerek gerekli çalışmalara başlar. Eğer söz konusu sigorta şirketi ile anlaşma mümkünse sizin de kabul edebileceğiniz bir anlaşma düzenleyerek kısa süre içerisinde sonuç almanızı sağlar. Olay yargıya taşınacaksa da mahkemede sunulacak olan delil ve kanıtları önceden düzenleyip bunun kazanmanız için yeterli olduğundan emin olur. Mahkemede etkili bir şekilde savunmanızı gerçekleştirerek sigorta sözleşmesinde yer alan ve sizin yaşadığınız durumu kapsayan olayı ilgili makama açıklar. Böylelikle etkili bir şekilde sigorta davalarında savunmanızı gerçekleştirip istediğiniz sonucu almanıza yardımcı olur.

 

Sigorta Avukatlarının Faydaları

 

Bir sigorta avukatı size pek çok açıdan fayda sağlayabileceği gibi öncelikli olarak yaşamış olduğunuz mağduriyetten en iyi sonucu almanızı amaçlar. Bunun için sizin adınıza sigorta sözleşmesini inceleyip yaşadığınız durumun sigorta kapsamına girip girmediğini belirler. Oldukça teknik bir dil ile yazılmış olan sigorta sözleşmeleri bazen anlaşılması oldukça zor bir hal alabilir. İşte sigorta avukatları Sigorta Hukuku konusunda uzman olduğu için sözleşmenizi detaylı bir şekilde inceleyip sizi kapsayıp kapsamadığına karar verebilir. Ayrıca sigorta avukatları oluşturacağınız sigorta sözleşmelerinin sizin açınızdan faydalı olup olmadığını belirleyebilir. Kısacası sigorta hukuku konusunda uzman olan avukatlardan yardım almak süreci daha hızlı bir şekilde sonuçlandırmanıza yardımcı olur.

 

Mahkemelerde Sigorta Avukatları Zorunlu mu?

 

Türkiye'de yer alan her mahkemede olduğu gibi Sigorta ile ilgilenen Mahkemelerde de avukat bulundurma zorunluluğu yoktur. Ama uzmanların da tavsiye ettiği gibi etkili bir savunma yapabilmek adına neredeyse her sektörde olduğu gibi bir uzmandan yardım almak kazançlı çıkmanızı sağlar. 

 

Sigorta avukatına ihtiyacınız varsa detaylı bilgi sahibi olabilmek için bizimle iletişim kurabilirsiniz ya da Bursa Avukat sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Kurucumuz avukat Burak Can YAZ Erzincan Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur. Öğrenim süresi içinde Farabi Değişim Programı kapsamında iki eğitim dönemi Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakültesinde öğrenim görmüştür.

Mezun olduktan sonra başlatmış olduğu avukatlık stajını başarıyla tamamlayarak avukat olmaya hak kazanmış ve akabinde Çanakkale Boğaz Komutanlığı...
Bize Ulaşın