info@burakcanyaz.av.tr
+90 538 246 10 24
ONLINE ÖDEME

Tüketici Avukatı

Anasayfa / Faaliyet Alanlarımız / Tüketici Avukatı

Tüketici Avukatı

 

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte internetten satış günümüzde oldukça hız kazanmıştır. Ama ne yazık ki gelişen bu teknolojinin yanında üretilen ürünlerin kalitesi artmayıp tam aksine insanlar aldıkları ürünlerde fayda göremez hale gelmiştir. Böyle durumlar için de yargı sistemimiz Tüketici Haklarını devreye sokarak özellikle internet üzerinden yapılan satışlarda mağdur olan kişileri korumayı amaçlar. Bursa tüketici avukatı da tam olarak bu konuda insanlara yardımcı olup gördükleri zararı en az düzeye indirme ve belirli durumlarda tazminat gibi hakları elde etme konusunda mağdur kişilere yardımcı olur.

 

Tüketici Avukatı Nedir?

 

Bir kişi herhangi bir yerden aldığı hizmet veya mal sonucunda zararı uğradıysa, ayıplı mal ile karşılaşırsa ya da ürün anlatıldığı niteliklere sahip değilse tüketici hakları bu konuda kendisine yardımcı olur. İşte Bursa tüketici avukatı da burada devreye girip zarara uğrayan kişinin hakların en etkili şekilde savunur. Böylelikle tazminat alması, zararın giderilmesi ve söz konusu kayıtlı satış yapan satıcının gerekli cezayı alması için işlemler yürütür.

 

Tüketici Avukatı Hangi Davalara Bakar?

 

Bursa tüketici avukatı genel olarak bir kişinin satın almış olduğum ürün veya hizmetten zarar görmesi durumunda ortaya çıkan bütün davalar ile ilgilenir. Bu kimin zaman sözleşmeye bağlı olan ve genellikle internette sıkça karşımıza çıkan uzaktan satış sözleşmesi gibi durumlarda meydana gelirken kimi zaman ise abonelik işlemlerinde görülür. Konuyu daha iyi anlayabilmek adına tüketici mahkemesine sıkça giden dava çeşitlerine aşağıdan bakabilirsiniz.

 

  • Taksitli satış sözleşmeleri
  • Konut ve finansman sözleşmeleri
  • Tüketici kredi sözleşmeleri
  • Mesafeli satış sözleşmesi
  • Tur sözleşmeleri
  • Devran tatil işletmelerinin uyguladığı sözleşmeler

 

Tüketici Avukatları Sizi Nasıl Temsil Eder?

 

Sizin de bildiğiniz gibi yakın bir zamanda Tüketici Hakem Heyeti isimli bir kurum oluşturulmuştur. Bunun amacı tamamıyla mahkemelerin yükünü azaltmak ve söz konusu zararların kısa süre içerisinde çözüme kavuşturulması olur. Bir tüketici avukatı da göreceğiniz zararlar dahilinde öncelikli olarak sizlere danışmanlık verir. Böylelikle bu zararın kanunda bir karşılığı olup olmadığını inceler ve sizi detaylı bir şekilde bilgilendirir. Daha sonrasında sizi zarara uğratan kişi veya kurum ile görüşme gerçekleştirip tazminat talep eder. Anlaşma sağlanamazsa Tüketici Mahkemeleri Tüketici Hakem Heyeti başta olmak üzere gerekli olan bütün yetkili makamlara başvuruda bulundur ve sizin için en etkili savunmayı yapar.

 

Tüketici Avukatının Faydaları Nelerdir?

 

Bir Bursa tüketici avukatı pek çok açıdan avantajlı hale gelmenize katkıda bulunabilir. Öncelikle görmüş olduğunuz zararın kanun nevzinde bir karşılığı olup olmadığına ilişkin araştırmalar yürütür. Buna örnek teşkil edecek bir dava bulunup bulunmadığını detaylı bir şekilde araştırdıktan sonra sürecin nasıl ilerleyeceği konusunda sizlere yardımcı olur. Sizin için Tüketici Hakem Heyeti veya Tüketici Mahkemeleri gibi kurumlara başvuruda bulunup gördüğünüz zararın tazmin edilmesine yardımcı olur. Ayrıca kısa sürede sonuç alıp mahkemede veya hakem heyeti karşında iyi bir şekilde savunmanızı yapar.

 

Tüketici Hakem Heyetinde Avukat Şart Mı?

 

Türkiye'de şu anda yürürlükte olan yargı sistemi açık bir şekilde belirtiyor ki hem mahkemelerde hem de hakem heyetinde avukat bulundurma zorunluluğu yoktur. Yani her iki kurum karşısında da kendi başınıza savunma yapmanız mümkündür. Uzmanların görüşlerine gelecek olursak eğer yargı süreci hakkında yeteri kadar teknik bilgiye ve tecrübeye sahip değilseniz kesinlikle bir profesyonelden yardım almanız gerekir. Böylelikle savunmanız en iyi şekilde yapılıp örnek teşkil edecek olaylar yargı makamlarına sunulur. Diğer yandan kanıt ve delil niteliği taşıyan bütün argümanlar ve kişiler bir araya getirilip haklı olduğunuz davada olumlu netice almanız mümkün olur.

 

Tazminat ve İcra Hukuku alanında bilgi almak için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Kurucumuz avukat Burak Can YAZ Erzincan Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur. Öğrenim süresi içinde Farabi Değişim Programı kapsamında iki eğitim dönemi Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakültesinde öğrenim görmüştür.

Mezun olduktan sonra başlatmış olduğu avukatlık stajını başarıyla tamamlayarak avukat olmaya hak kazanmış ve akabinde Çanakkale Boğaz Komutanlığı...
Bize Ulaşın