av.burakcanyaz@gmail.com
+90 538 246 10 24
ONLINE ÖDEME

İflas Avukatı

Anasayfa / Faaliyet Alanlarımız / İflas Avukatı

İflas Avukatı

 

Sizin de bildiğiniz gibi günümüzde pek çok tüzel veya gerçek kişi borcunu ödemekte sıkıntı yaşıyor. Bu türlü durumlarda alacaklı taraf söz konusu alacağı tahsil edebilmek için icra ve iflas avukatlarına başvurur. Kanuni olarak bütün sürece hâkim olan ve söz konusu alacağı tahsil etmek konusunda yeterli tecrübeye sahip olan Bursa iflas avukatı sizlere yardımcı olabilir.

 

İflas Avukatı Nedir?

 

Bir borcun kanuni yollarla tahsil edilebilmesi için uygulanabilecek iki yöntem bulunur. Bunlardan ilki icra yoluna gitmek diğeri ise iflas olarak karşımıza çıkar. İşte iflas avukatları da tam olarak burada devreye girer. Kanunların belirlemiş olduğu sınırlar içerisinde ilerleyen bir Bursa iflas avukatı alacaklı tarafın söz konusu borcu tahsil edebilmesi için gerekli olan işlemleri yürütür. Bunun için İcra Müdürlüğüne başvurup borcu yasal yollardan alabileceği gibi borçlu olan tarafla anlaşmaya da varabilir.

 

İflas Avukatı Hangi Davalara Bakar? 

 

Bursa iflas avukatı temel olarak bir borcu tahsil etmek ile ilgili olan bütün davalara bakar. Borcu tahsil edebilmek için icra ve iflas avukatlarının kullanabilecekleri pek çok yöntem bulunur. Süreç hakkında daha detaylı bilgi alabilmek için bu uzmanların alacakları nasıl tahsil ettiğini aşağıdaki başlıklardan öğrenebilirsiniz.

 

İflas Avukatı Borcu Nasıl Tahsil Eder?

 

Alacaklı tarafın alacağını tahsil edebilmek için icra ve iflas avukatları pek çok yöntem kullanabilir. Bunlardan ilki alacaklı ile anlaşma iken ikincisi İcra Müdürlüğü vasıtasıyla borcu tahsil etmek olur. İflas avukatların kullandığı son yöntem ise söz konusu olan borçlunun iflas etmesi olur.

 

Borçlu ile Anlaşma Nasıl Yapılır?

 

Alacaklı olan bir kişi borcunu tahsil etmek amacıyla bir icra ve iflas avukatıyla anlaşır. Daha sonra avukat olay hakkında detaylı bilgiyi alacaklı taraftan aldıktan sonra borcu olan kişinin yanına gider. Burada kendisine süreci nasıl ilerleyeceği, hangi adımların atılacağı ve borcunu ödemezse hangi sorunlarla karşılaşacağını detaylı bir şekilde anlatır. Günümüzde borçlu kişiler böyle durumlar ile karşılaştığında genel olarak anlaşma yoluna giderler. Nitekim kendileri hakkında açılacak bir dava sicillerini bozacağı için ticaretini olumsuz yönde etkileyebilir. Bu durumu ile karşılaşmak istemeyen kişiler de yanlarına gelen icra ve iflas avukatı ile alacaklının da kabul edeceği bir anlaşma yaparlar. 

 

İcra Müdürlüğü ile Borç Nasıl Tahsil Edilir?

 

Genellikle borçlu olan tarafın bu borcu ödemek istememesi sonucu oluşan durumlarda İcra Müdürlüğüne gidilir. Bunun için gerekli olan bütün adımları ve süreci Bursa iflas avukatı sizin adınıza yürütür. Borçlu olan kişinin mal varlığı tespit edilip bunun üzerine gerekli olan ipotek, haciz, devir ve satış işlemi ile ilgilenir.

 

İflas Yöntemi ile Borcu Tahsil Etmek

 

Özellikle büyük şirketlerde karşımıza çıkan bu durum alacaklı olan kişinin borçlu olan taraftan alacağını tahsil edilememesi durumunda ortaya çıkar. Bu süreci de alacaklı taraf adına icra ve iflas avukatı yürüterek gerekli olan bütün başvuruları ve uygulamaları yapar.

 

İflas Avukatı ile Çalışmanın Faydaları

 

Yönetmelik gereğince hiçbir mahkemede sanık veya mağdur kişilerin avukat bulundurma zorunluluğu yoktur. Diğer bir deyişle isteyen herkes avukat olmaksızın kendi kendilerini savunup temsil edebilir. Özellikle İcra ve İflas gibi oldukça hassas ve uzmanlık gerektiren bir konularda eğer yeteri kadar tecrübeye sahipseniz sizin de bir avukat tutmanıza gerek kalmaz. Ama sürecin işleyişi bakımından gerekli teknik bilgiye ve tecrübeye sahip değilsiniz bir uzmandan yardım almanızda fayda vardır. Bu konuda uzman olan kişiler ise icra ve iflas avukatları olarak karşımıza çıkar. Sizleri mahkemede en iyi şekilde temsil eden bu avukatlar borcunuzu tahsil edebilmek için uygulanması gereken bütün adımları sizin adınıza atar.

 

Daha fazla hukuki makaleler için Bursa Avukat sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Kurucumuz avukat Burak Can YAZ Erzincan Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur. Öğrenim süresi içinde Farabi Değişim Programı kapsamında iki eğitim dönemi Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakültesinde öğrenim görmüştür.

Mezun olduktan sonra başlatmış olduğu avukatlık stajını başarıyla tamamlayarak avukat olmaya hak kazanmış ve akabinde Çanakkale Boğaz Komutanlığı...
Bize Ulaşın