av.burakcanyaz@gmail.com
+90 538 246 10 24
ONLINE ÖDEME

Tazminat Avukatı

Anasayfa / Faaliyet Alanlarımız / Tazminat Avukatı

Tazminat Avukatı

 

Sizin de bildiğiniz gibi günümüzde insanlar pek çok alanda haksızlığa maruz kalabiliyor. Bu kimi zaman iş yeri olarak karşımıza çıkarken kimi zaman da çok alakasız durumlarda beliriyor. Böyle durumlarda ise kanunların da açık bir şekilde gösterdiği gibi mağdur olan tarafın bir tazminat hakkı bulunuyor. İşte bu gibi durumlarda Bursa tazminat avukatı devreye girip mağdur olan tarafın en iyi şekilde sonuç almalarını sağlar.

 

Tazminat Avukatı Nedir?

 

En basit hali ile açıklayacak olursak Bursa tazminat avukatı belirli bir mağduriyet yaşamış bireylerin kendisine başvurması sonucunda haklarını savunmalarına yardımcı olan uzmanlardır. Mağdur olan tarafın bir tazminat hakkı olup olmadığını detaylı bir şekilde araştırıp belirleyen bu avukatlar aynı zamanda en iyi sonucu almak için mahkemede etkili savunma yaparlar.

 

Tazminat Avukatı Hangi Davalara Bakar?

 

Tazminat avukatları ortada bir mağduriyetin yaşandığı ve bundan doğacak tazminatların bulunduğu her türlü dava ile ilgilenir. Maddi ve manevi olarak ikiye ayrılan tazminat davaları çeşitli kategorilerde sıralanır. Konuyu daha iyi anlayabilme açısından aşağıdaki örnekleri inceleyerek hangi davaların tazminat kapsamına girdiğini öğrenebilirsiniz.

 

  • İş kazasından doğan tazminat davaları
  • Trafik kazasından doğan tazminat davaları
  • Doktor hatasından doğan tazminat davaları
  • Boşanma davalarında kaynaklanan tazminat davaları
  • Haksız rekabetten kaynaklanan tazminat davaları
  • İşçilik alacaklarından kaynaklanan tazminat davaları
  • Uyulmayan sözleşmeden doğan tazminat davaları

 

Tazminat Avukatı Nasıl Tazminat Alır?

 

Tazminat avukatları, mağdur olan kişilerin yaşadıkları zararı giderebilmek için alacakları tazminatı farklı yöntemler uygulayarak alır. Bunlardan ilki ise anlaşmaya gitme yönetim olarak karşımıza çıkar. Mağdur olan taraf adına zarar veren kişi veya kuruma giden tazminat avukatları sorunun ne olduğu ne türlü zararların meydana geldiği ve bundan doğacak tazminat konusunda ilgili kişiyi bilgilendirir. Eğer bu kişi veya kurum hatasının farkına varıp mahkemeye gitmek yerine anlaşma yöntemine tercih ederse mağdur olan kişinin de kabul edeceği bir tazminat öder. Bu sayede olayı sorunsuz bir şekilde kapanıp iki tarafında mahkemede zaman kaybı yaşamadan çözülmesi mümkün olur. Eğer haksız olan taraf mağdur olan kişi veya kurum ile anlaşmak istemezse genellikle olay mahkemeye taşınır. Burada gerekli olan deliller, şahitler ve kanıt niteliği taşıyan argümanlar mahkemeye tazminat avukatları tarafından ibraz edilir. Etkili bir savunma yapıldıktan sonra hâkim bu konu hakkındaki kararını açıklar ve eğer mağdur tarafın haklı görürse talep edilen tazminat tutarını zarar veren kişinin ödemesini ister.

 

Tazminat Avukatının Faydaları

 

Bir Bursa tazminat avukatı size düşünmeyeceksin konularda pek çok fayda sağlayabilir. Öncelikle yaşamış olduğunuz mağduriyetin kanun hükmünde bir karşılığı olup olmadığını belirleyip bunu size detaylı bir şekilde açıklar. Böylelikle ortaya herhangi bir tazminat davasını çıkıp çıkmayacağını belirler ve gerekli olan bütün süreci sizin adınıza yürütür. Diğer yandan eğer anlaşma yöntemini tercih ederek olursanız sizin aranızda zarar gördüğünüz kişi veya kurum ile görüşme gerçekleştirip talep ettiğiniz şartları onlara sunar. Burada da sizi etkili bir şekilde savunup eğer anlaşmaya varmazsa mahkemede olayın nasıl sonuçlanacağını zarar veren tarafa anlatır. Eğer anlaşmaya varılamazsa ilgili olan mahkemeye sizin adınıza başvurup gerekli olan bütün delilleri ve şahitleri sizin için mahkemede bir araya getirir. Bu sayede uğradığınız zarar sonucunda en iyi neticeyi almanıza yardımcı olur. Yargı sisteminde her ne kadar mahkemelerde avukat bulundurma zorunluluğu olmasa da bir tazminat avukatı ile anlaşmak her açıdan kadar çıkmanıza yardımcı olacaktır.

 

Daha fazla hukuki makaleler için Bursa Avukat sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Kurucumuz avukat Burak Can YAZ Erzincan Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur. Öğrenim süresi içinde Farabi Değişim Programı kapsamında iki eğitim dönemi Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakültesinde öğrenim görmüştür.

Mezun olduktan sonra başlatmış olduğu avukatlık stajını başarıyla tamamlayarak avukat olmaya hak kazanmış ve akabinde Çanakkale Boğaz Komutanlığı...
Bize Ulaşın