info@burakcanyaz.av.tr
+90 538 246 10 24
ONLINE ÖDEME

Ceza Avukatı

Anasayfa / Faaliyet Alanlarımız / Ceza Avukatı

Ceza Avukatı

 

Bursa ceza avukatı sayesinde hak ihlallerini ive yaşanılan sorunları en aza indirebilirsiniz. Bu alanda kişilerin özellikle alanında uzman olan kişiler ile iş biriliği kurması gerekiyor. Burak Can Yaz ceza mahkemeleri ve ağır ceza mahkemeleri kapsamında daha öncesinde sorumluluğunu üstlendiği birçok davada oldukça olumlu sonuçlar ortaya koymuştur. En kısa süre içerisinde dava açma adımından delillerin sunulmasına ve mahkemede temsil edilmeye kadar gerekli olan desteği alabilirsiniz. Avukat desteği ile dilekçelerin verilmesi ve davanın içeriğinin hazırlanması kişilerin hakkının korunmasının ve ihlallerin ortadan kalkmasını çok daha kolay bir hale getirecektir.

 

Ceza Avukatı Hangi Suçlar ile İlgilenmektedir?

 

Bursa ceza avukatı kapsamında gerekli olan dava açma adımlarını tamamlamadan önce hangi dava türlerinin ağır ceza alanında değerlendirileceği konusunda da bilgi almalısınız.

 

  • Yağma, gasp, kasten adam öldürme, taksirli adam öldürme
  • Resmi belgelerde sahtecilik yapmak, sahte resmi belgelerin kullanımı
  • Nitelikli dolandırıcılık, zimmete para geçirme ve rüşvet alma

 

Bu suçlara dair gerekli olan şikayet dilekçelerini vererek dava açma sürecini başlatabilirsiniz. Bazı dava türlerinde kişiler karşı taraftan şikayetçi olmasa dahi kamu davasının süreci de belirtilmelidir. Bazı suç hususlarında şikayet temel alınmaz. Kamu düzeniniz bozacak ya da halkın huzurunu kaçıracak herhangi bir suç biriminin kamu davası sürecektir.

 

Delil Nitelikleri Hakkında Ceza Avukatı Makamından Bilgi Edinin!

 

Bursa ceza avukatı sizin hangi delil toplama adımlarını, hangi yöntemler ile takip etmeniz gerektiğini size eksiksiz bir biçimde sunacaktır. Bu alanda delillerin hukuki zeminde elde edilmemesi durumunda sizin haklılığınızın ispatı bir kenarda dursun sizin özel hayatı ihlal sebebi ile suçlu bulunmanız dahi söz konusu olabilir. Bu tür durumlarda çok dikkatli olmanız ve haklarınızı muhafaza etmek için hukuki anlamda tam donanımlı bir şekilde eğitim alan ve tecrübesi ile de memnun bırakan avukatlardan destek alınması gerekiyor.

 

İstinaf ve Temyiz Adımları

 

Bursa ceza avukatı aracılığı ile istinaf ve temyiz adımlarını da sorunsuz şekilde tamamlayabilirsiniz. İstinaf ve temyiz kişilerin dava sonucuna itiraz için başvurabileceğiniz hukuki olağan yollardandır. Bunlara alternatif olarak bir de olağanüstü hukuki yollar vardır. Ağır ceza mahkemelerinde her iki alanında da sıklıklar incelemeye alındığı ve kullanıldığı görülüyor.

 

İstinaf adımı itirazın ilk adımı olarak da görülmektedir. İstinaftan gerekli sonucu almamış kişiler eğer dava nitelikleri uyuyorsa temyiz adımına başvurma hakkı vardır. Her iki yolun da tüketilmesi için kişilerin davasının kesin sonuca bağlanmış olması gerekir. Kesinleşmemesi ve karara bağlanmamış olan davalarda kişilerin sonuç alması mümkün olmayacaktır. Dava sonucunda 15 sene ve daha fazla hapis cezası alan kişilerin herhangi bir başvuruda bulunmalarına gerek kalmadan istinaf adımı tamamlanacaktır. Bu şekilde herhangi bir yanlış yargılama gibi sorunun meydana gelmemesi için tedbir alınmış olur. 15 sen eden az ceza alan kişiler için bu durum uygulanmayacaktır.

 

Ceza kapsamında 3000 TL ve bu miktarın daha azı bir karar alınmışsa bu kişilerin istinaf yolunu tüketmesine izin verilmeyecektir. Bu aşamada kriterler uymasa dahi gerekli başvurular yapılsa da olumlu yanıt alınmayacaktır. Avukatınız temyiz ve istinaf adımlarını hangi kurallar ile kullanıma almanız gerektiği konusunda size gerekli olan bilgileri anında sunacaktır. Tüm dilekçe hazırlama ve dilekçenin hukuki takibinin yapılma adımları avukatın sorumluluğundadır.

 

Ağır Ceza Mahkemeleri Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar

 

Ağır ceza mahkemesi kapsamında avukatlarınız haklarınızı şu hususlara dayanarak koruma altına alacaktır;

 

  • Kişilerin suçlarının ispatlanması ve genel olarak takibin sağlanması için telekomünikasyon cihazlarının dinlenme emri verilebilir.
  • Bu emir verilmeden yapılan dinlemelerin ve resmi aşamaları atlayarak bireysel olarak yapılan işlemlerin kişileri büyük zarara uğratacağının da belirtilmesi gerekiyor.
  • Kişilerin teknik olarak dinlenmesi ve izlenmesi için karar alınması ancak oy birliği ile alınabilir. Bu aşamada kişisel tedbirler ile belge toplanmaya çalışması kişilerin özel hayatın gizliliğini ihlal ile suçlu konuma düşmelerine dahi sebebiyet verebilir. Avukatınız sizi bu konuda gerekli hukuki zemini sunarak uyaracaktır.

 

Özellikle bu tür yargılama cezalarının oldukça yüksek olduğu dava türlerinde sizi temsil edecek olan kişinin büyük bir özenle seçilmesi gerekiyor. Aksi takdirde kapsamlı bir dava sonucu ve hak ihlallerinin engellenmesi mümkün olmayacaktır. Tecrübe konusunda bilgi sahibi olurken avukatınızın bu alanda kaç adet davaya baktığı ve hangi sonuçları elde ettiği konusunda da inceleme yapabilirsiniz.

 

Mallara El Koyma Süreci Nasıl İşler?

 

Dava sürecinde taşınmaz mallara el koyulması ve finansal tedbirin getirilmesi gibi kararlar da mahkemede oy birliği ile alınabilmektedir. Ancak bu şekilde mallara el koyulmasına karar verilir. Karar verilse dahi karşı tarafın itiraz hakkını kullanma hakkı da vardır. Her iki tarafın hukuki zeminde haklarını kademeli olarak koruması için büyük çaba sarf edilmektedir.

 

Ceza Avukatı Karara İtirazı Kaç Gün İçerisinde Yapılabilir?

 

Kişilerin ağır ceza mahkemelerinde almış oldukları cezaya itiraz etmeleri için 7 günlük bir süre verilmiştir. Gerekli olan itiraz adımlarının bu 7 günlük süre içerisinde tamamlanması gerekir. Verilen süre geçmesine rağmen hala başvuru yapılmadıysa itiraz hakkı kaybedilir. Kararın geç öğrenilmesinden kaynaklanan biri hak kaybı olursa bunun için ek süre talep edilebilir.

 

Dava Dosyasında Ceza Avukatı Makamının Temsil Süreci

 

Burak Can Yaz ceza mahkemeleri kapsamında daha öncesinde sorumluluğu üstlendiği müvekkillerini başarı ile temsil etmiştir. Davada gerekli evrakların toplanması ya da başvurunun yapılma süreci içerisinde vekaletinizi avukatınıza vermelisiniz. Bu şekilde sizin temsil adımlarınız anında Yaz tarafından yapılacaktır. Davanın ilerleyişine dair gerekli olan tüm bilgilendirmeler de yapılır. Hatta davalara katılım sağlamak zorunda da kalmayacaksınız. Temsiliniz ve haklarınızın korunacağından hukuki zeminde adalet arayışının tamamlanacağından emin olabilirisiniz.

İcra Avukatı ve İflas Avukatı alanlarındaki davalar için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kurucumuz avukat Burak Can YAZ Erzincan Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur. Öğrenim süresi içinde Farabi Değişim Programı kapsamında iki eğitim dönemi Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakültesinde öğrenim görmüştür.

Mezun olduktan sonra başlatmış olduğu avukatlık stajını başarıyla tamamlayarak avukat olmaya hak kazanmış ve akabinde Çanakkale Boğaz Komutanlığı...
Bize Ulaşın