info@burakcanyaz.av.tr
+90 538 246 10 24
ONLINE ÖDEME

İşçi Avukatı

Anasayfa / Faaliyet Alanlarımız / İşçi Avukatı

İşçi Avukatı

 

Bursa işçi avukatı seçimleri yapılırken alanında uzman olan ve daha öncesinde aynı alanda tecrübe sahibi olan kişilerin tercih edilmesi oldukça önemlidir. Siz de kısa bir süre içerisinde Bursa kapsamında hizmet veren Burak Can Yaz ile iş birliği kurarak dava açma adımlarını şekillendirebilirisiniz. Dava açma süreci içerisinde kişilerin özellikle davanın detaylarının hazırlanması konusunda çok dikkatli olmaları gerekiyor. Bu alanda davanın detayları incelenirken hukuki ya da sözleşmeden doğan herhangi bir uyuşmazlıkta hakkınızın aranması için çaba sarf edebilirisiniz. İş Hukuku ile alakalı olarak kişilerin gerekli olan dava açma adımlarının öncesinde muhakkak arabulucu desteği alması gerekmektedir. Arabulucu desteği almadan direkt olarak hukuki boyutta işlem gerçekleştirme ikanınız olmayacaktır.

 

İş Mahkemesine Hangi Konulardan Dolayı Başvurulabilir?

 

Bursa işçi avukatı aracılığı ile İş Mahkemesine şu hususlar kapsamında gerekli olan başvuruları yapabilirsiniz;

 

 • İşçi ve işveren arasında en sık dava konusu olan kıdem ve ihbar tazminatı gibi alanlarda gerekli olan desteği sorunsuz bir biçimde alabilirisiniz.
 • Bir kişinin emeklilik sürecinin doldurulmasının sonrasında emekli aylığı almaya hak kazanma gibi süreçlerde de İş Mahkemesi üzerinden dava açma adımlarının tamamlanması gerekir.
 • İş kazalarında ortaya çıkan malullük veya iş kazasında meydana gelen ölümler sebebi ile açılan davaların da İş Mahkemesi kapsamında görülmesi gerekir.
 • Bir çalışan işten uzaklaştırılması kapsamında iiş dönme adımına karar veren de yine bu mahkemedir.

 

Bu detaylar üzerinden en kısa süre içerisinde davanın nasıl şekillendirileceği ve arabuluculuk adımlarının nasıl tamamlanacağı konusunda destek alma imkanınız bulunuyor.

 

İş Mahkemesi yetki alanında olmamasına rağmen bu alanda başvuruların yapılması durumunda ise kişilerin takipsizlik kararı ile karşı karşıya kalacağı da belirtilmelidir. Her mahkemenin kendi yetki alanlarında dava dosyalarını incelemeye alacağı da ayrıca belirtilmelidir. Tam da bu noktada alanında uzman olan kişiler ile iş birliği yapmak sizin için oldukça büyük önem arz edecektir.

 

İş Kazalarında Kimler Tazminat Davası Açabilir?

 

Bursa işçi avukatı sizin tazminat davası açma adımlarınızda da yanınızda olacaktır. iş kazasında vefat eden kişinin birinci derece yakınları veya eğer yoksa mirasçıları bu konuda gerekli olan desteği sunacaktır. En kısa süre içerisinde tazminat davası açma adımlarını tamamlamak için uygun alt yapı geliştirilir ve deliller toplanır. Sadece can kaybı konumunda değil bir uzvun yitirilmesi konusunda da dava açma hakkınız vardır.

 

Hem çalışılamayan günlerin maddi karşılığının hem de yaşanan malullüğün manevi karşılığının işverenden alınması için uygun dava dosyasının oluşturulması gerekiri. Bu tip kazaların dikkate alınması için yaşanan olumsuzluğun iş yeri sınırlarında gerçekleşmesi ya da iş yeri dışında olursa dahi iş ile alakalı biri süreç içerisindeyken meydana gelmesi gerekir. Aksi takdirde açılan tazminat davalarının herhangi bir şekilde yanıt bulmayacağının da belirtilmesi gerekiyor.

 

İstinaf ve Temyiz Adımları

 

Bursa işçi avukatı aracılığı ile gerekli olan itiraz adımlarının tamamlanması konusunda da bir adım kat edebilirsiniz. Bu süreç içerisinde ilk basamak istinaf olacaktır. Kişilerin davasının sonuçlanmasının sonrasında yargılama usullerinden doğan herhangi bir sorun meydana geldiği düşünülüyorsa istinaf başvurusunda bulunulabilir. Kişilerin istinaf davası açabilmesi için dava değerinin kesinlikle 4 bin liradan fazla olması gerekmektedir. Bu miktarın altında olan davalarda istinaf başvurusu yapılsa dahi olumlu yanıt alınmayacaktır. Avukatınız sizin davanızın istinafa uygun olup olmadığı konusunda süreci şekillendirecek tavsiyelerde bulunacaktır. Ayrıca istinaf başvurusunun ve temyiz adımının atılması için mahkemenin kesin ve bağlayıcı bir karar alması gerekmektedir.

 

İşçi Avukatı Yargılama Sürecini Nasıl Yürütür?

 

İş Mahkemesi kapsamında yargılama süreci şu biçimde devam etmektedir;

 

 • Mahkeme kapsamında basit yargılama hususlarına uygun süreç devam etmektedir. Dilekçe ile gerekli olan başvurular yapılır ve karşı tarafa haber verilir.
 • Cevap verme süresinde bazı kısıtlamalar mevcuttur. Kişilerin açılan davaya yanıt vermesi için toplamda 14 günlük bir zaman dilimi vardır. Cevap için bu sürenin aşılmaması gerekir.
 • Dava açma sürecinde elde bulunan tüm hukuki yollar ile elde edilmiş olan delillerin dosyaya dahil edilmesi gerekir. Bu alanda gerekli olan tüm hukuki yönlendirmeler alanın uzmanı hukukçular tarafından tamamlanır.

 

Bu detaylara dikkat edilerek dava adımlarının tamamlanması için uygun hukuki alt yapı şekillendirilmiştir. Alanında yetkin olan bir avukat ile hukuki süreci sorunsuz şekilde tamamlama imkanını da elde edebilirsiniz.

 

Hangi Davalarda Arabuluculuk Şartı Bulunuyor?

 

İş Mahkemesi kapsamında görülecek olan bazı dava tiplerinde, işçi tarafından tazminat haklarının alınabilmesi adına, kesinlikle arabuluculuk adımının tamamlanması gerekir. Aksi takdirde uygun onay verilmeyecektir. Kişilerin bu süreç içerisinde arabuluculuk sürecini tamamlaması gereken dava türlerinden bazıları;

 

 • Kıdem tazminatı
 • İhbar tazminatı
 • İşten uzaklaştırılan kişilerin yeniden işe iade edilmesi
 • İşçi ve işveren arasında geçen hakaret içerikli davalar
 • Maaş alacağı
 • Fazla mesai alacağı

 

Siz de bu alanda avukatınızdan destek alarak hem arabuluculuk sürecini tamamlayabilir hem de gerekli olan dava açma adımlarını şekillendirebilirsiniz.

 

İşçi Avukatı Makamından Hukuki Yardım Alın!

 

Burak Can Yaz iş hukuku ile alakalı olan davalarda size gerekli olan bilgilerin sorunsuz şekilde iletilmesi, dava açma adımlarının tamamlanması konusunda yardımcı olacaktır. Delillerin toplanmasından sunulmasına kadar birçok alanda gerekli olan bilgileri anında alabilirsiniz. Hangi delilin nasıl sunulması gerektiği ve hak ihlalleri olmadan erişim adımlarının nasıl tamamlanacağı konusunda avukattan yardım almanız büyük önem arz eder. Burak Can Yaz’ın bu konuda daha öncesinde müdahil olduğu davalara bakıldığı zaman sonucun ne derece nitelikli olduğu konusunda da bilgi sahibi olacaksınız. İş hukukunda hem işçinin hem de işverenin haklarının muhafaza edilmesi için gerekli adımlar atılır.

Kurucumuz avukat Burak Can YAZ Erzincan Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur. Öğrenim süresi içinde Farabi Değişim Programı kapsamında iki eğitim dönemi Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakültesinde öğrenim görmüştür.

Mezun olduktan sonra başlatmış olduğu avukatlık stajını başarıyla tamamlayarak avukat olmaya hak kazanmış ve akabinde Çanakkale Boğaz Komutanlığı...
Bize Ulaşın