info@burakcanyaz.av.tr
+90 538 246 10 24
ONLINE ÖDEME

Bursa İcra Avukatı

Anasayfa / Blog / Bursa İcra Avukatı

Bursa İcra Avukatı

İcra Avukatı

 

Sizin de bildiğiniz gibi günümüzde pek çok kişi çeşitli nedenlerden ötürü borçlarını ödeyemez. Böyle durumlar ile karşılaşan alacaklı taraf ise yetkili mahkemelere başvurup bir icra avukatı nın da yardımını alarak söz konusu borcu kanuna uygun olacak şekilde tahsil eder.

 

İcra Avukatı Nedir?

 

En basit deyimine icra avukatı borçlu olan tüzel veya gerçek kişilerin borcunu ödememesi sonucu alacaklı tarafa kanuni yollar ile borcu tahsil etmesine yardımcı olan profesyoneldir. Bir başka deyişle icra avukatı alacaklı olan kişinin borçlu olandan söz konusu borcu alabilmek için gerekli süreci yürüten uzman olur.

 

İcra Avukatları Hangi Davalara Bakar?

 

İcra avukatları adından da anlaşılacağı üzere icra konuları ile ilgilenir. Diğer bir deyişle alacaklının talebi ile İcra ve İflas Müdürlüğüne başvurup gerekli olan süreci yürütür ve borçlu olan kişiden belirtilen tutarı tahsil eder.

 

İcra Avukatları Borcu Nasıl Tahsil Eder?

 

Kanunun belirlemiş olduğu yöntemler ve yönetmelikler ile hareket eden bir icra avukatı borcu tahsil edebilmek için pek çok yöntem kullanılır. Bu kimi zaman borçlu olan kişi ile anlaşma olurken kimi zaman da yargı yoluna gitme olarak karşımıza çıkar. Daha fazla fikir sahibi olabilmek için icra avukatlarından hangi yöntemleri kullandığını aşağıdan öğrenebilirsiniz.

 

1- Borçlu ile Anlaşma:  En yaygın olan ve zahmetsiz bir şekilde ilerleyen tahsil yöntemi borçlu olan taraf ile anlaşma olur. Bunun için icra avukatı alacaklı kişiden vekalet aldıktan sonra borçlu olan gerçek veya tüzel kişi ile görüşmeye gider. Burada ona sürecin nasıl ilerleyeceğini borcunu ödemezse neler olacağını ve söz konusu borcun ilgili yönetmelikte ne kadar cezaya karşılık geldiği konularında bilgilendirme yapar. Pek çok borçlu taraf da olayın daha kötüye gitmesi için icra avukatı ile anlaşmaya varıp gerekli olan ödemeyi alacaklı tarafın da onayladığı şekilde tahsil eder.

 

2- İcra Müdürlüğüne Başvurma: Eğer borçlu olan taraf söz konusu olan borcunu ödemek İstemezse burada uygulanacak işlem olayı ilgili İcra Müdürlüğü'ne taşımak olur. İcra avukatları da borçlu taraf ile görüşme sağladıktan sonra eğer bir anlaşmaya varamazsa olayı İcra Müdürlüğüne götürerek çözüme kavuşturur. 

 

İcra Avukatının Faydaları

 

Her konuda olduğu gibi alacaklı olan kişinin borcunu tahsil etmek için uygulayabileceği en iyi yöntem bir uzmandan yardım almak olur. Bu konuda kanunların izin verdiği ve yetkili olarak kabul ettiği uzman ise icra avukatları olur. Bir icra avukatı ile çalışmak alacaktı tarafa pek çok açıdan fayda sağlayabilir. İlk olarak bilinmesi gereken şey şudur ki süreç çok zahmetsiz bir şekilde ilerler. Nitekim icra davalarında genel olarak borçlu olan taraf anlaşma yoluna gider. Böylelikle mahkemelerde uğraşmaya gerek kalmayıp zaman kaybı yaşanmaz. Eğer olay İcra Müdürlüğüne giderse de icra avukatları sizin için gerekli olan bütün süreci yürütür. Bunun için anlaşıldığı andan itibaren mahkeme sonuçlanana kadar gerekli olan bütün sürece titizlikle yürütüp sizin yerinize borçlu olan kişilerin mal varlığı tespiti, ipotek, haciz ve savunma gibi konular ile ilgilenir.

 

Mahkemede İcra Avukatı Bulundurulması Zorunlu mu?

 

Yargı sisteminde açıkça belirtildiği üzere hiçbir davada avukat bulundurma zorunluluğu olmadığı gibi icra davalarında da avukat şart değildir. Ama ortada bir haksızlık bulunuyor ve mağdur olan kişi mahkemede etkili bir savunma yapmak istiyorsa kesinlikle bir icra avukatından yardım alınması gerekir. Bu sayede süreç içerisinde hiçbir sıkıntı yaşanmayıp her şey kanuna uygun olarak ilerler ve kısa süre içerisinde sonuçlanır. 

 

Daha fazla hukuki makalelerimiz için Bursa İcra Avukatı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

Kurucumuz avukat Burak Can YAZ Erzincan Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur. Öğrenim süresi içinde Farabi Değişim Programı kapsamında iki eğitim dönemi Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakültesinde öğrenim görmüştür.

Mezun olduktan sonra başlatmış olduğu avukatlık stajını başarıyla tamamlayarak avukat olmaya hak kazanmış ve akabinde Çanakkale Boğaz Komutanlığı...
Bize Ulaşın