info@burakcanyaz.av.tr
+90 538 246 10 24
ONLINE ÖDEME

Bursa İşçi Avukatı

Anasayfa / Blog / Bursa İşçi Avukatı

Bursa İşçi Avukatı

İşçi Avukatı

 

İş, işçi ve işverenin bütün kavramlarını tanımlayan hukuk dalı İş Hukuku olarak karşımıza çıkar. İşçi avukatı genellikle bu konular hakkında yeteri kadar bilgiye sahip olmayan işçilere danışmanlık yapan, mağduriyetlerini gideren ve haklarını savunan uzmanlar olur.

 

İşçi Avukatı Nedir?

 

En basit haliyle işçi avukatı genellikle işten ayrıldıktan veya çıkarıldıktan sonra ihtiyaç duyulan ve kendisine başvuran işçilerin haklarını savunan uzmanlar olarak öne çıkar. İşçi avukatlarının temel görevi çalıştığı işletmede haksızlığa uğramış, fiziksel veya psikolojik şiddete maruz kalmış veya çıkarıldıktan sonra tazminat alamama gibi sorunlarla karşılaşmış kişilere yardımcı olmaktır. Bir başka deyişle işçi avukatları İş Hukuku alanında uzman olan profesyoneller olup işçilerin hakkını yasal yollar ile savunan kişilerdir.

 

İşçi Avukatı Hangi Davalara Bakar?

 

İşçi avukatı genel olarak İş Hukukunun kapsayan bütün davalar ile ilgilenir. Aşağıda yer alan ve İş Hukuku içerisinde bulunan örnekleri göz atarak konu hakkında daha çok fikir sahibi olabilirsiniz.

 

  • Sebepsiz ve haksız yere işten çıkarma
  • İşyerinde psikolojik veya fiziksel şiddete maruz kalma
  • İş Hukukunda yer alan işçilik haklarını kullandırmama
  • İşveren tarafından ödenmesi gereken primlerin gerçek maaşa yansıtılmaması
  • İşyerinde ortaya çıkan ve işçinin zarar gördüğü kazalarda tazminat talep etme
  • İşveren tarafından kesilen haksız para cezalarına itiraz etme konularına bakar.

 

İşçi Avukatı Mahkemede Nasıl Savunma Yapar?

 

İşveren tarafından mağduriyet yaşayan kişilerin başvurduğu ilk adres bir işçi avukatı olur. Süreç hakkında gerekli olan bütün teknik bilgiye ve tecrübeye sahip olan işçi avukatı öncelikle olayı daha yakından anlayabilmek için mağdur sıfatıyla kendisine başvuran kişiyi dinler. Bunun bir suç olup olmadığını tespit ettikten sonra ise kendisine başvuran kişinin onayını alır ve gerekli mercilere başvuruda bulunur. Mahkeme sürecinde sunacağı delilleri, kanıtları ve şahitleri önceden hazırlayıp dava esnasında etkili bir savunma ile mağdur olan kişiyi temsil eder. Günümüzde iş hukuku oldukça ciddi konular arasında yer aldığı için işçi avukat larına başvuran mağdur kişiler genellikle bekledikleri sonucu alırlar.

 

İşçi Avukatlarının Faydası Nedir?

 

Bir işçi avukatı ile anlaşmak çalıştığı yerde mağdur olan kişilere pek çok konuda avantaj sağlayabilir. Bunlardan ilki söz konusu işçi avukatı nın İş Hukuku konusunda gerekli olan bütün teknik bilgiye ve tecrübeye sahip olması olur. Buradan da anlayacağınız üzere başvurduğunuz takdirde başınıza gelen olayın kanunda bir suç olup olmadığını hızlı bir şekilde belirleyebilir. Daha sonra sizden etkili bir şekilde savunma yapabilmek için gerekli olan delilleri, varsa şahitleri ve olayın doğruluğunu ispat edebilecek diğer kanatları toparlar. Sizin için ilgili mahkemeye başvurup mahkeme sırasında haklı olduğunuz davadan iyi sonuç ile aynı alabilmeniz için etkili bir savunma yapar.

 

Mahkemelerde İşçi Avukatı Zorunlu mudur?

 

Türkiye'de halihazırda uygulanmakta olan yargı sistemi açık bir şekilde belirtiyor ki herhangi bir davada avukat bulundurma zorunluluğunuz yoktur. Bir başka şekilde açıklayacak olursak mahkemeye başvurduğunuz takdirde sizden avukat talep edilmez. Kendi savunmanızı her türlü mahkeme ve davada kendiniz yapabilirsiniz. Eğer İş Hukuku alanında yeteri kadar tecrübeye sahipseniz, sürecin nasıl ilerlediğini biliyorsanız ve mahkemede iyi bir şekilde savunma yapabileceğinizi düşünüyorsanız siz de yargının vermiş olduğu bu haktan faydalanabilirsiniz. Ama bütün uzmanlarında önerdiği gibi mahkemede daha etkili bir savunma yapabilmek için kesinlikle bir uzmanın yardımını almak ve ihtiyaç duyulabilecek bütün teknik bilgiye sahip olan uzmanla çalışmak her açıdan kazançlı çıkmanızı sağlayacaktır. 

 

İşçi avukatı hakkında merak ettiğiniz bütün sorulara cevap bulmak için bize ulaşın. Bursa İşçi Avukatı sayfamızı da ziyaret edebilirsiniz.

Kurucumuz avukat Burak Can YAZ Erzincan Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur. Öğrenim süresi içinde Farabi Değişim Programı kapsamında iki eğitim dönemi Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakültesinde öğrenim görmüştür.

Mezun olduktan sonra başlatmış olduğu avukatlık stajını başarıyla tamamlayarak avukat olmaya hak kazanmış ve akabinde Çanakkale Boğaz Komutanlığı...
Bize Ulaşın