av.burakcanyaz@gmail.com
+90 538 246 10 24
ONLINE ÖDEME

Bursa Boşanma Avukatı Ücretleri 2023

Anasayfa / Blog / Bursa Boşanma Avukatı Ücretleri 2023

Bursa Boşanma Avukatı Ücretleri 2023

BURSA BOŞANMA AVUKATI ÜCRETLERİ 2023

 

Bursa boşanma avukatı ücretleri 2023 senesine girmemiz ile birlikte merak edilmeye başladı. Yeni yıla girilmesi ile birlikte "Bursa boşanma avukatı ücretleri 2023" şeklindeki google aramalarının sayısında artış gözlemleniyor. Hergün yüzlerce insan açacağı boşanma davasına ilişkin ücret ve maliyet araştırması yapıyor. Sürecin maliyeti konusunda net bilgilere ulaşmak çoğu zaman mümkün olmasa da 2023 senesinde boşanma avukatlarının ortalama maliyetleri hakkındaki bu yazımız konu hakkında bir nebze olsun fikir edinmenize yardımcı olacaktır. Yazımızı sonuna kadar okuduğunuz takdirde, bursa boşanma avukatı ücretleri 2023 senesinde ne kadar oldu öğreneceksiniz. Bursa boşanma avukatı ücretleri 2023 başlıklı bu yazımızda yeni yılda bir boşanma davası açmanın ortalama maliyeti konusunda fikir edinmenizi sağlayacağız. Konu ile alakalı fiyat/maliyet bilgilerini görmek için sayfanın yazımızın en alt kısmına gidebilirsiniz. Öncesinde boşanma avukatı hakkında bilgi vermenin faydalı olacağı kanaatindeyiz.

 

Boşanma Avukatı

 

Boşanma avukatı, Türkiye’de yer alan üniversitelerin hukuk fakültelerinden mezun olan ve 1 senelik avukatlık stajını başarıyla tamamlayarak avukatlık ruhsatını alan her avukatın yönelebileceği bir ihtisas alanıdır. Türkiye’de avukatlık mesleğini icra eden her kişi boşanma davalarına katılabilir. Türk yargı sistemi açısından boşanma avukatı olunabilmesi adına, avukatlık için aranan şartların dışında başka bir şart düzenlenmemiştir. Bu sebeple hali hazırda avukat ünvanı ile mesleğini icra eden her hukukçu aynı zamanda boşanma avukatı olarak boşanma davalarına girebilir.

 

Boşanma avukatı olunabilmesi için her ne kadar ek bir şart aranmasa da, bu alanda çalışmak isteyen avukatların 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu, 6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu ve diğer ilgili mevzuatlara hakim olması, bunun yanı sıra boşanma davalarında verilen istinaf ve temyiz mercilerinin kararlarını takip etmesi gerekmektedir. Aksi halde üstlenmiş oldukları davalarda bilgi eksikliği nedeniyle temsil ettikleri müvekkillerinin hak kaybına uğramasına sebep olabileceklerdir.

 

Boşanma avukatı olunabilmesi için kanun ve mevzuat bilgisinin yanı sıra tecrübenin de çok önemli olduğu unutulmamalıdır. Hukukçular tarafından bilindiği üzere çoğu zaman yasal düzenlemeler ile uygulama arasında farklılıklar bulunmaktadır. Boşanma davaları alanında tecrübesi bulunmayan bir avukatın söz konusu uygulama farklılıkları nedeniyle müvekkilinin hak kaybına uğramasına sebep olması muhtemeldir. Bu sebeple seçilecek boşanma avukatının boşanma davaları alanında tecrübeli olması tercih sebebi olmalıdır. 

 

Bursa Boşanma Avukatı

 

Bursa boşanma avukatı arayışında olan insanların bu arayış süreci bazen zorlu olabilmektedir. Bunun sebebi ise, çoğu insanın daha önce mahkeme ile herhangi bir işinin olmaması ve sürece ilişkin tecrübe eksikliğinin bulunmasıdır. Bursa boşanma avukatı aramalarında boşanma avukatı arayışı içinde olan insanların tercihlerini belirleyen bazı önemli faktörlerin bulunduğu göze çarpmaktadır. Bunlar:

 

 • Boşanma avukatının yaşı ve boşanma davalarındaki tecrübesi,
 • Boşanma avukatının boşanma davası için talep ettiği vekalet ücreti
 • Boşanma avukatının boşanma davası konusunda mevzuat ve içtihat bilgisi
 • Boşanma avukatının hitabet yeteneği
 • Bursa boşanma avukatı yorumları

 

Bursa boşanma avukatı seçerken müvekkillerin en çok dikkat ettiği faktörler yukarıda sayılmış olanlardır. Bunların dışında bir çok farklı faktör tercih sebebi yapılabilir ancak burada sayılanlar müvekkillerin tercihte bulunurken göz önünde bulundurdukları ortak faktörlerdir. Bursa boşanma avukatı seçiminizde tüm bunların yanı sıra boşanma davası sürecinin uzunluğu göz önünde bulundurularak süreç boyunca anlaşabileceğiniz bir boşanma avukatı ile çalışmanızı tavsiye ediyoruz. 

 

Bursa Boşanma Avukatı Ücretleri 2023

 

Bursa boşanma avukatı ücretleri 2023 senesinde bir önceki seneye nazaran artış göstermiştir. Özellikle son yıllarda ülkemizde görülmekte olan yüksek enflasyon nedeni ile, her sektörde olduğu gibi vekalet ücretlerinde de ciddi artışlar yaşanmıştır. Bursa boşanma avukatı ücretleri 2022 senesindeki fiyatlarına nazaran %100 artış göstermiştir.

 

Bursa boşanma avukatı ücretleri 2023 senesindeki bu artışın en büyük sebebi ülkedeki hayat pahalılığı ve enflasyonun her geçen gün tırmanmasıdır. 30 Aralık 2022 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Harçlar Kanunu Genel Tebliği”ne göre, 2023 senesinde mahkeme harçları %122 oranında zamlanmıştır. Bu şekilde bakıldığında bursa boşanma avukatı ücretleri 2023 senesinde yargı harçlarına nazaran daha düşük bir zam oranı belirlemiştir.

 

Bursa Barosu tarafından yayımlanan “Tavsiye Niteliğinde Avukatlık Ücret Tarifesi” incelendiği takdirde, boşanma davalarına ilişkin asgari sınır aşağıdaki şekilde belirlenmiştir:

 

 • Anlaşmalı boşanma davası    17.900,00 TL
 • Çekişmeli boşanma davası   25.000,00 TL
 • Çekişmeli ve maddi manevi tazminat istemli boşanma davası 25.000,00 TL + %16
 • Nesebin reddi davası             21.800,00 TL
 • Babalık davası                       21.800,00 TL
 • Nafaka Davası                       16.400,00 TL
 • Evlat edinme davası              16.400,00 TL

 

Bursa barosu tarafından açık bir şekilde belirtildiği üzere söz konusu tutarlar asgari olarak belirlenmiştir. Bu tutarların altında bir vekalet ücreti belirlemesi Baro tarafından uygun görülmemiştir. Yine aynı şekilde Bursa barosu tarafından belirtilen ücretler yalnızca avukatın hak kazandığı vekalet ücretidir. Bunun haricinde açılacak davaya ilişkin yapılacak masraflar ( harçlar, posta giderleri vb.) bu ücretlerin içerisine dahil değildir. 

 

Bursa boşanma avukatı ücretleri 2023 senesinde yukarıda yer belirtilen asgari tutarlar üzerinden tavsiye edilmiştir. Boşanma davasına ilişkin yukarıda belirtilen ücretler asgari olarak belirtildiği için boşanma avukatı ile yapacağınız görüşmede bu ücretlerin üzerinde bir ücretin belirlenmesi mümkündür. Her hukuk bürosu kendi vekalet ücretlerini belirlemekte özgürdür. Bu konuda boşanma avukatı ile yapacağınız görüşme neticesinde anlaşmaya varamamanız halinde başka bir avukat ile görüşmeye devam edebilirsiniz. 

 

Bursa boşanma avukatı ücretleri 2023 senesinde yukarıda belirtilen şekilde zamlanmıştır. Peki önceki durum nedir ? Bursa boşanma avukatı ücretleri 2022 senesinde ne durumda idi ? Buna ilişkin detaylı tabloya Bursa Barosuna ait resmi web sitesi içerisinde, site içi arama butonu yardımı ile ulaşabilirsiniz. Yine aynı şekilde bursa boşanma avukatı ücretleri 2021 senesinde ne kadardı, ne kadar zam uygulandı şeklindeki sorularınızın cevabını da aynı yolu izleyerek bulabilirsiniz. 

Kurucumuz avukat Burak Can YAZ Erzincan Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur. Öğrenim süresi içinde Farabi Değişim Programı kapsamında iki eğitim dönemi Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakültesinde öğrenim görmüştür.

Mezun olduktan sonra başlatmış olduğu avukatlık stajını başarıyla tamamlayarak avukat olmaya hak kazanmış ve akabinde Çanakkale Boğaz Komutanlığı...
Bize Ulaşın