av.burakcanyaz@gmail.com
+90 538 246 10 24
ONLINE ÖDEME

Bursa Boşanma Avukatı

Anasayfa / Blog / Bursa Boşanma Avukatı

Bursa Boşanma Avukatı

Bursa Boşanma Avukatı

 

Bursa boşanma avukatı arıyor ancak hangi avukatın doğru boşanma avukatı olduğuna karar veremiyorsanız bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Zira bu yazı, boşanma davaları alanında uzmanlaşmış, aktif olarak da boşanma davaları ile ilgilenen kurucu avukatımız Av. Burak Can Yaz tarafından kaleme alınmıştır. Bu yazıda bursa boşanma avukatı tavsiyesinden ziyade boşanma avukatı seçiminizde yol gösterici kriterler sıralanmıştır. Keyifli okumalar dileriz.

 

Boşanma Davası

 

Bursa boşanma avukatı arıyorsanız her şeyden önce doğru boşanma avukatını ararken öncelikle boşanma davasının ne olduğuna, sürecin nasıl işlediğine kısaca değinmekte fayda var.

 

Boşanma davası evli olan kişilerin bir veya birden fazla sebebe dayanarak, evliliklerini sonlandırma istekleri sonucunda açmış oldukları davadır. Boşanma davası boşanma avukatı eliyle yürütülür ve sonuca bağlanır. Boşanma davaları ikiye ayrılır. Bunlar:

 

 • Anlaşmalı boşanma davası
 • Çekişmeli boşanma davası, şeklindedir.

 

 Çekişmeli boşanma davaları en az bir yıl sürmekte olup, davadan davaya bu süreler değişkenlik göstermektedir.  Boşanma davası beklenenden daha uzun bir sürede sonuçlanabilmektedir. Bu uzamanın sebeplerine değinecek olursak:

 

 • Salgın hastalık,
 • Hakimin izinli olması,
 • Hakim değişikliği,
 • Adli tatil sebebiyle mahkemelerin işlemlere ara vermesi,
 • Duruşmada dinlenmek üzere çağrılan tanıkların mazeretli olarak duruşmaya katılamaması,
 • Karşı taraf avukatının mazeretli olarak duruşmaya katılamaması, vb. sebeplerdir.

 

Boşanma davalarında görevli mahkeme aile mahkemesidir; yetkili mahkeme ise Türk Medeni Kanununun 168. Maddesi uyarınca davacı veya davalının yerleşim yeri mahkemesi ile, davacı ve davalının davadan önceki altı aylık süreçte birlikte oturdukları yer mahkemesidir.

 

Anlaşmalı Boşanma Davası

 

Anlaşmalı boşanma olarak tabir edilen anlaşmalı boşanma davası, tarafların bursa boşanma avukatından faydalanarak hazırladıkları anlaşmalı boşanma protokolünü boşanma dava dilekçesine ekleyerek bu doğrultuda açtıkları davaya denir. Anlaşmalı boşanma davası ortalama bir ay gibi kısa bir sürede sonuçlanmaktadır. Bunun sebebi ise, normal yargılamaya ilişkin bir çok aşamanın ( dilekçeler, kanun yolu vb. ) anlaşmalı boşanma davasında olmamasıdır.

 

Kendi iradeleri ile boşanma şartlarında anlaşan taraflar, mahkeme tarafından verilen duruşma gününde hazır bulunarak söz konusu anlaşmalı boşanma protokolü çerçevesinde boşanmak istediklerini sözlü bir şekilde beyan ederler ve mahkeme tarafından tek celsede boşanmalarına karar verilir. Anlaşmalı boşanmanın gerçekleşebilmesi için dört unsur aranmaktadır:

 

 • Taraflar boşanma ve boşanmanın sonuçları konusunda anlaşma sağlamış olmalıdırlar,
 • Taraflar yapmış oldukları bu anlaşmayı bir anlaşmalı boşanma protokolü çerçevesinde yazıya dökmelidirler,
 • Taraflar hazırlamış oldukları anlaşma protokolünü boşanma dava dilekçesine ek yaparak boşanma davası açmalıdırlar,
 • Son olarak da açılan boşanma davasına ilişkin mahkeme tarafından belirlenen duruşma gününde taraflar hazır bulunarak, boşanma dava dilekçesi ekinde yer alan anlaşmalı boşanma protokolündeki şartlar doğrultusunda boşanmak istediklerini dile getirmelilerdir.

 

Bursa boşanma avukatı Av. Burak Can Yaz tüm bu sayılan işlemleri çıkarmış olduğunuz vekaletname doğrultusunda vermiş olduğunuz yetki ile sizin adınıza yaparak, işlemlerin olabildiğince hızlanmasını ve boşanma davanızın bir an önce sonuçlanmasını sağlayacaktır. Sizin tek yapmanız gereken bursa boşanma avukatı Av. Burak Can Yaz adına boşanma davasına ilişkin vekaletname çıkartarak duruşma gününde duruşma salonunda hazır bulunmaktır.

 

Bursa Boşanma Avukatı

 

Bursa boşanma avukatı arıyorsanız, bu seçiminizde dikkatli olmalısınız. Zira bilmelisiniz ki, boşanma davasını her avukat açabilir ama boşanma avukatları kazanır. Bu sebeple boşanma avukatı seçiminizde yardımcı olması amacıyla objektif birkaç kriter belirledik. İleride herhangi bir hak kaybına uğramamanız amacıyla belirlemiş olduğumuz kriterleri kullanımınıza sunuyoruz:

 

 • İlk olarak bursa boşanma avukatı arıyorsanız, görüşmeye gittiğiniz avukatın boşanma avukatı olmasına dikkat edin. Malumunuz olduğu üzere boşanma davalarının da içerisinde yer aldığı aile hukuku literatürü çok geniştir. Bu sebeple de, örnek vermek gerekirse bir icra avukatının boşanma davasında müvekkilini hak kaybına uğratma ihtimali çok yüksektir.
 • İkinci olarak bursa boşanma avukatı arayışınızda, bulmuş olduğunuz boşanma avukatının bu alanda uzmanlaştığına dair sertifikaları, seminerlere katılım belgeleri bulunup bulunmadığına dikkat edin.
 • Bursa boşanma avukatı arayışınızda dikkat etmeniz gereken üçüncü unsur, boşanma avukatınızın olumsuz şeyleri de size söylemekten çekinmeyecek şekilde şeffaf bir hizmet anlayışına sahip olmasıdır.
 • Bursa boşanma avukatı ararken, referanslardan faydalanın ancak yetinmeyin ! Çünkü referanslar her ne kadar tecrübelere dayanan çok önemli kaynaklar olsalar da, yeterli değillerdir.
 • Boşanma avukatınız ile yapacağınız görüşmede anlaşmanız halinde, meydana gelecek her türlü gelişmeden haberdar olmak istediğinizi açık bir şekilde beyan edin. Zaten iyi bir boşanma avukatı ile çalışıyorsanız, sizin beyanınıza gerek kalmadan meslektaşımız boşanma davanız ile alakalı tüm gelişmelerden sizi haberdar edecektir.

 

Bursa boşanma avukatı arayışınızda yol gösterici olması adına belirlemiş olduğumuz bu kriterler tabi ki sınırlı değildir; daha bir çok kriterden söz etmek mümkündür. Ancak biz önem sırasına göre yukarıda gördüklerimizi sizinle paylaşmak istedik. Boşanma davası açma kararı aldıysanız muhtemelen bursa en iyi boşanma avukatı tarzında arayışlarda bulunuyorsunuz. Ancak bu şekilde yani bursa en iyi boşanma avukatı şeklinde bir tanım çok da doğru değildir. Olsa olsa iyi boşanma avukatlarından söz edilebilir.

 

Yine bursa boşanma avukatı seçiminizde faydalı olması adına site içerisinde yer alan “Bursa boşanma avukatı tavsiye” başlıklı makalemizi; keza en iyi boşanma avukatı diye bir şeyin olmadığını açıkladığımız “Bursa en iyi boşanma avukatı” başlıklı makalemizi okuyabilirsiniz. Boşanma davanızla ilgili daha detaylı bilgi almak ve birlikte çalışmak için ofisimizle iletişime geçebilirsiniz.

Kurucumuz avukat Burak Can YAZ Erzincan Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur. Öğrenim süresi içinde Farabi Değişim Programı kapsamında iki eğitim dönemi Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakültesinde öğrenim görmüştür.

Mezun olduktan sonra başlatmış olduğu avukatlık stajını başarıyla tamamlayarak avukat olmaya hak kazanmış ve akabinde Çanakkale Boğaz Komutanlığı...
Bize Ulaşın