av.burakcanyaz@gmail.com
+90 538 246 10 24
ONLINE ÖDEME

Bursa Boşanma Avukatları

Anasayfa / Blog / Bursa Boşanma Avukatları

Bursa Boşanma Avukatları

BURSA BOŞANMA AVUKATLARI

 

Bursa boşanma avukatları aramaları boşanma aşamasına gelmiş ve Bursa’da ikamet etmekte olan eşlerin sıklıkla aradığı bir konudur. Boşanma davanız için avukat arıyor ancak hangi avukatın doğru boşanma avukatı olduğuna karar veremiyorsanız bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Bu yazıda bursa boşanma avukatı tavsiyesinden ziyade boşanma avukatı seçiminizde yol gösterici kriterler sıralanmıştır. Keyifli okumalar dileriz.

 

Boşanma Davası

 

Bursa boşanma avukatları ile ilgili yapmış olduğunuz araştırmaların doğru sonuç vermesi adına öncelikle boşanma davasının içeriği ve ne olduğuna, sürecin nasıl işlediğine kısaca değinmekte fayda var. Boşanma davası hali hazırda resmi olarak evli olan kişilerin farklı sebeplere dayanmak suretiyle evliliklerini bitirme niyetleri sonucunda açmış oldukları davadır. Boşanma davası boşanma avukatları aracılığıyla açılır ve sonuca bağlanır. Boşanma davaları nitelikleri itibariyle ikiye ayrılır. Bunlar:

 • Anlaşmalı boşanma davası
 • Çekişmeli boşanma davası, şeklindedir.

 Çekişmeli boşanma davaları Türk hukuk sisteminin mevcut durumu itibariyle minimum iki sene sürmekte olup, bu süre davadan davaya değişkenlik göstermektedir.  Boşanma davası bu iki senelik süreden daha kısa sürede sonuçlanabileceği gibi çok daha uzun yıllar da sürebilmektedir. Bu uzamanın belli başlı sebeplerine değinecek olursak:

 • Afet hali nedeniyle mahkemelerin çalışmaması,
 • Hakimlerin çeşitli sebeplere dayanarak izinli olması,
 • Yargılama devam ederken atanma yahut başka nedenlerle dosyanın hakiminin değişmesi,
 • Her sene 20 Temmuz-31 Ağustos tarihleri arasında adli tatil sebebiyle mahkemelerin işlemlere ara vermesi,
 • Delil dilekçesi ile dosyaya bildirilen tanıkların çeşitli sebeplerle mazeretli olarak duruşmaya katılamaması ve duruşmaların ertelenmesi,

 

Boşanma davalarında görevli mahkemeler kanun koyucunun düzenlediği üzere aile mahkemesidir; yetkili mahkemeler ise Türk Medeni Kanununun 168. Maddesi uyarınca davacı veya davalının yerleşim yeri mahkemesi ile, davacı ve davalının davadan önceki altı aylık süreçte birlikte oturdukları yer mahkemesidir.

 

Anlaşmalı Boşanma Davası

 

Anlaşmalı boşanma olarak isimlendirilen anlaşmalı boşanma davası, tarafların boşanma avukatlarından faydalanmak suretiyle hazırlamış oldukları anlaşmalı boşanma protokolünü boşanma dava dilekçesine eklemek suretiyle açmış oldukları davalara verilen isimdir.  Anlaşmalı boşanma davası dava dosyanın düşmüş olduğu mahkemenin iş yoğunluğuna göre değişmekle birlikte iki hafta ile bir ay arasında değişen sürelerde sonuçlanmaktadır. Anlaşmalı boşanma davalarının kısa sürmesinin başlıca sebebi, taraflar arasında boşanma ve boşanmanın ferileri hususunda uyuşmazlık bulunmamasıdır. Bu nedenle çekişmeli boşanma davalarına ilişkin yargılamalardaki bir çok aşama ( dilekçeler, kanun yolu vb. ) anlaşmalı boşanma davasında yer almamaktadır.

 

Hür ve özgür iradeleri ile boşanma ve boşanmanın ferilerine ilişkin hususlarda anlaşma sağlayan taraflar, mahkeme tarafından belirlenecek duruşma gününde hazır bulunarak dava dilekçesi ekinde dosyaya sunmuş oldukları anlaşmalı boşanma protokolü çerçevesinde boşanmak istediklerini sözlü bir şekilde beyan ederler. Mahkeme hakimi tarafların beyanları doğrultusunda dava dilekçesi ekinde sunmuş oldukları anlaşmalı boşanma protokolü çerçevesinde boşanmalarına karar verir. Anlaşmalı boşanma davasının kabulüne karar verilebilmesi için kanun koyucu dört şart belirlemiştir:

 • Taraflar boşanma ve boşanmanın ferileri hususunda anlaşma sağlamış olmalıdırlar,
 • Taraflar kendi aralarında sözlü bir şekilde yapmış oldukları bu anlaşmayı boşanma avukatı danışmanlığında bir anlaşmalı boşanma protokolü çerçevesinde yazıya dökmelidirler,
 • Taraflar boşanma avukatı danışmanlığında hazırlamış oldukları anlaşmalı boşanma protokolünü boşanma dava dilekçesine ek yapmak suretiyle boşanma davası açmalıdırlar,
 • Mevcut şartlarda açılan boşanma davasına ilişkin mahkeme hakimi tarafından belirlenen duruşma gününde tarafların her ikisi hazır bulunarak, boşanma dava dilekçesi ekinde yer alan anlaşmalı boşanma protokolündeki şartlar doğrultusunda boşanmak istediklerini dile getirmelilerdir.

 

 

 

 

Bursa Boşanma Avukatları

 

Bursa boşanma avukatları araştırmasında titiz davranmalı ve seçici olmalısınız. Bunun sebebi ise, anlaşma sağlayacağınız boşanma avukatının, davanızın çekişmeli boşanma davası olması halinde ortalama üç senelik bir yol arkadaşı olacağı gerçeğidir. Gerçekten de bursa boşanma avukatları arayışınız sonrasında seçeceğiniz boşanma avukatı ile üç senelik bir süreçte yol arkadaşlığı yapacak, davanızı birlikte yürüteceksiniz. Boşanma avukatı seçiminde doğru bir seçim yapmamak size her şeyden önce zaman, sonrasında para, son olarak hak kaybı olarak geri dönecektir. Zira bilmelisiniz ki, boşanma davasını her avukat açabilir ancak davayı kazanan boşanma avukatlarıdır. Bu sebeple boşanma avukatı seçiminizde yardımcı olması amacıyla objektif birkaç kriter belirledik. İleride herhangi bir hak kaybına uğramamanız amacıyla belirlemiş olduğumuz kriterleri kullanımınıza sunuyoruz:

 • İlk olarak bursa boşanma avukatları arayışınıza öncülük edecek kriteriniz görüşme sağlayacağınız avukatın boşanma avukatı olması, yani boşanma ve aile hukuku davaları alanında uzmanlaşmış olmasıdır.  Bursa boşanma avukatları arayışınız sonunda boşanma davaları alanında uzmanlaşmış bir avukatla çalışmamanız halinde, hak kaybına uğramanız kaçınılmazdır.
 • Bursa boşanma avukatları arayışınızda dikkat etmeniz gereken ikinci bir kriter ise, mümkün olduğu müddetçe çalışacağınız avukatın davanın açılacağı yerde faaliyet gösteriyor olmasıdır. Yargılama sürecinin uzunluğu dikkate alındığı takdirde farklı bir şehirden avukatla çalışılması halinde gerek dava dosyasına anlık müdahale gereken durumlarda problemler karşılaşma riskiniz artacak, öte yandan avukatın yolculuk ve ikamet giderleri tarafınıza masraf kalemi olarak yansıtılacaktır.
 • Bursa boşanma avukatları arayışınızda dikkate almanız gereken bir diğer şey ise, anlaşma sağlayacağınız boşanma avukatının şeffaf olması, dava ile alakalı olumlu ve olumsuz tüm ihtimal ve senaryoları size bildirmesidir. Umut tacirliği yapan bir kişi ile çalışmanız halinde, bu çalışmanın para, zaman ve hak kaybından başka bir getirisi olmayacaktır.
 • Bursa boşanma avukatlarına ilişkin yapmış olduğunuz araştırma kapsamında yakınlarınızın tavsiyelerine kulak verin ancak bunlar ile yetinmeyin. En önemli referans bizzat kendi gözleminiz neticesinde edineceğiniz kanaattir. Boşanma avukatı arayışınız süresince bunu aklınızdan çıkarmayın.

 

Bursa boşanma avukatları arayışınızda yol gösterici olması adına belirlenen yukarıdaki kriterler kesinlikle sınırlı değil, yol göstericidir. Tüm kriterler bir yana, boşanma avukatı seçiminizde en önemli kriterin kişisel gözleminiz olduğunu unutmayın. Görüşme yaptığınız avukat her ne kadar mesleğinde iyi olsa da karşılıklı olarak iletişiminizin düzgün olmaması halinde davanıza katkısı olmayacaktır. Boşanma davaları diğer dava türlerine nazaran vekil ile müvekkil arasındaki ilişkinin sağlıklı olmasının fazlasıyla önem arzetttiği dava türlerindendir. Dava süresi boyunca vekil ile müvekkil bir çok problemin çözümünü karşılıklı görüşme neticesinde sağlayacaktır.

Bursa boşanma avukatları arayışınızda faydalı olmasını umduğumuz bu yazıda, araştırmanıza katkı sağlamaya çalıştık. Boşanma davanız ile alakalı daha detaylı bilgi almak için “hukuki danışmanlık hizmeti”mizden faydalanabilirsiniz. Yine bursa boşanma avukatı seçiminizde faydalı olması adına site içerisinde yer alan “Bursa boşanma avukatı tavsiye” başlıklı makalemizi; keza en iyi boşanma avukatı diye bir şeyin olmadığını açıkladığımız “Bursa en iyi boşanma avukatı” başlıklı makalemizi  okuyabilirsiniz.

 

 

Kurucumuz avukat Burak Can YAZ Erzincan Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur. Öğrenim süresi içinde Farabi Değişim Programı kapsamında iki eğitim dönemi Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakültesinde öğrenim görmüştür.

Mezun olduktan sonra başlatmış olduğu avukatlık stajını başarıyla tamamlayarak avukat olmaya hak kazanmış ve akabinde Çanakkale Boğaz Komutanlığı...
Bize Ulaşın